The summer Rice Crispy Treats were prepackaged and sold in the stores, I took to the end of my driveway and sold them for $1 each to passersby. My brother’s friend was the first victim, and probably the most taken advantage of. Had he just gotten to the pantry before I did, he could have had his fill at no cost. Needless to say, I cleaned up that day and my mom made two trips to the store to replenish my stock. It was pure profit for me, because I didn’t have to repay her for the re-ups.  As for my brother’s friend, no, I did not give him a price break.

The summer Rice Crispy Treats were prepackaged and sold in the stores, I took to the end of my driveway and sold them for $1 each to passersby. My brother’s friend was the first victim, and probably the most taken advantage of. Had he just gotten to the pantry before I did, he could have had his fill at no cost. Needless to say, I cleaned up that day and my mom made two trips to the store to replenish my stock. It was pure profit for me, because I didn’t have to repay her for the re-ups. As for my brother’s friend, no, I did not give him a price break.